Yayın İhalesinden Süper Lig TV Sürprizi Çıktı! » Spor Haber Ajansı

Yayın İhalesinden Süper Lig TV Sürprizi Çıktı!

Yayın İhalesinden Süper Lig TV Sürprizi Çıktı!
17.02.2022
238
A+
A-

Spor Toto Süper Lig’de, 5 yıllık bir aranın ardından yeni yayın ihalesi açıldı. 14 farklı yayın kuruluşunun teklif verdiği Süper Lig yayın paketleri; takımlara mali açıdan bekledikleri fırsatları sunmadı. En yüksek teklifin bile, şu anki yayın rakamlarına ulaşmaması; kulüpler ve TFF’de huzursuzluk yarattı. Yayın İhalesi Komisyonu’nda yer alan Kulüpler Birliği Vakfı yetkilileri ve TFF yöneticileri; Süper Lig‘in istenen bedellere ulaşamaması durumu için alternatifler üretmeye başladı.

Geçtiğimiz dönemin yayıncı kuruluşu olan beIN Sports ve şu anda İngiltere Premier Ligi’nin yayınlarını servis eden Saran Grup; Süper Lig’deki TV yayını için ihaleye katılan ana firmalar oldular. Turkuvaz Medya, TRT gibi kuruluşlar ise; maç özetleri ve mobil kullanım gibi paketlerde teklif verdiler. Bütün paketlerde verilen tekliflerin beklentilerin oldukça altında kalınması; yayın hakları satışının kısa bir süreliğine tıkanmasına neden oldu. Gelen tekliflerin bu yılki ödenecek rakam olan 2.6 milyar liranın çokça altında kaldığı öğrenilirken; bu teklifin döviz kuruyla orantılı olarak daha da düşük bir konumda olması da Yayın İhalesi Komisyonu’nda gerginlik yarattı. Bu nedenle alternatif arayışlarına hızlı bir biçimde start verildi.

Yayın İhalesinden Süper Lig TV Sürprizi Çıktı! 1

TFF ve Kulüpler Birliği Vakfı’nın yayıncı kuruluşlara ihale dışında bir öneri yapması ivedilikle kararlaştırıldı. Buna göre; tekliflerdeki rakamlarda düzenleme yapılmazsa, ihale şartlarında farklı bir yöntem denenecek. Bu yöntem ise; dekoderlerin kulüpler tarafından taraftarlara satılacağı ve burada toplanacak paradan pay verileceği bir sistem olarak düşünüldü. Yayıncı kuruluş olması kararlaştırılan firmanın kabul etmesi durumunda; bu sistemle ilerlenecek ve gelen tekliflerin üzerine çıkılmaya çalışılacak.

Süper Lig TV Gelebilir!

Yayın İhalesi Komisyonu’nun önerdiği bir diğer teklif ise; TFF başkanı Nihat Özdemir tarafından açıklandı. Kulüpler Birliği Vakfı ve TFF ortaklığında kurulacak bir Süper Lig TV platformu; ihaleye girmeksizin yayın haklarını devralabilir. Kurulan bu platformun yayıncı kuruluşlarla destek anlaşmaları yapması ve esas hakları kendisinde bulundurması hedeflenecek. Bu planla doğrudan yayıncı kuruluş haline gelen kulüpler; Süper Lig TV satışında da aktif rol oynayacak. Ancak bu planda da, tıpkı diğer planlarda olan tereddütlerin giderilmemesi sorun yaratmakta.

Lig yayıncılığı paketlerindeki en büyük kuşku olarak; kaçak yayın ve dekoder alımının durması gösteriliyor. Kaçak yayın konusunda bakanlıklarla görüşmelerini sürdüren TFF; dekoder alımı için ise teşvik paketleri önermeyi hedefliyor. İzleyicilerin ekonomik problemler ve futbol kalitesinin düşmesi sebebiyle dekoder alımını bıraktığı öngörülürken; bu iki madde için de farklı alternatifler bulunması amaçlanacak. Aksi takdirde her kurulan planda kulüplerin gelir beklentisi daha da aşağıya inebilir.

İhalede verilen tekliflerin revize edilmesi ve bu hafta içerisinde nihai haline getirilmesi beklenecek. Gelen teklifler kabul olunmazsa; alternatif planlar ve tedbir aşamaları devreye sokulacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.