Voleybol Hakkında Bilgi

Voleybol Hakkında Bilgi
01.05.2020
568
A+
A-

19. yüzyılda Amerikalılar tarafından oynanmaya başlanan ve 1919 yılında Amerikalı denizcilerin ülkemizde yaptıkları voleybol maçları ile bizlere tanıttıkları bu oyun, zamanla çok sevilen bir spor dalı olarak ülkemizde de yaygınlaşmıştır. Voleybol, iki direk arasına çekilerek gerilmiş olan ağ üzerinden topu geçirmek kaydıyla, oyuncuların kendi sahasında topu yere düşürmemeye, rakibin sahasında ise topun yere düşmesini sağlama amacı ile iki takım arasında oynanan bir takım oyunudur.

Amerika’dan Dünyaya

Voleybol ilk kez 19. yüzyıl sonlarında Amerika’da ortaya çıkarak yaygın bir şekilde oynanmaya başlamıştır. Türkiye’de ise 1919 yılında tanınmıştır. İlk kez bir okul sporu adı altında İstanbul okullarında faaliyet göstermeye başlanmıştır. 1948 yılına gelindiğinde ise Türkiye Birinciliği ile Türkiye genelinde oynanan bir spor dalı haline gelmiştir. Voleybol sporu ülkemizde Voleybol Federasyonu denetiminde faaliyetlerini gerçekleştirmektir.

Olimpiyat sporu olarak 1964 yılından beri oynanmakta ve olimpiyat oyunları içerisinde yerini almıştır. Milletlerarası Voleybol turnuvaları, 1947 yılında Paris’te kurulmuş olan Milletlerarası Voleybol Federasyonu, kısaca FIVB, tarafından yönetilmektedir.

Merkez Lozan

145 ülke bu federasyona üye olmuştur ve Milletlerarası Voleybol Federasyonu’nun yönetim merkezi ise İsviçre’nin Lozan şehrinde yer almaktadır. Voleybolda her bir takım altı oyuncudan meydana gelmektedir. Voleybol sahasının geniş kenarı 18 metre uzunluğunda, kısa kenarı ise 9 metre uzunluğundadır. Sahanın ortasında bulunan iki direk arasına gerilmiş ağ, sahanın tam ortasından geçmektedir.

Ağın yüksekliği erkekler ve bayan oyuncular için farklılık gösterir. Erkekler için 2.43 metre iken bayanlar için 2.24 metre olarak belirlenmiştir. Takım oyuncularının amacı, topu filenin üzerinden geçirerek, karşı takımın bölgesine düşürmektir. Diğer bir amaç da, kendi bölgelerine gelen topun zemine temas etmeden karşı tarafın zeminine gitmesini sağlamaktır. Sağ arka tarafta bulunan servis bölgesindeki oyuncu, servis atışı ile topu oyuna sokar ve servis atışında topa tek elle vurma kuralı vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.