UEFA Liglerin Tamamlanmasını İstedi

UEFA Liglerin Tamamlanmasını İstedi
24.04.2020
780
A+
A-

23 Nisan tarihinde toplanan UEFA İcra Kurulu yerel liglerin Ağustos ayından önce tamamlanmasını istedi. Liglerin tamamlanmaması halinde gelecek sezon Avrupa futboluna katılacak takımlar performans kriterine göre belirlenecek kulüp katsayısına göre değil. Karara göre ülkelerde ki federasyonlar Avrupa Kupalarına katılacak takımları şu an ki puan durumuna göre belirleyecek yani kulüp puanlama sistemine göre yapılmayacak.

27 Mayıs 2020 Tarihine Kadar Süre Tanıdı

UEFA federasyonlara takımları belirlemede tarafsız olunması yönünde uyardı ancak sporun patronu federasyonlar tarafından gönderilecek takımlar hakkında ki kararları verme hakkını saklı tuttuğunu da açıkladı. Ağustos ayına kadar ligleri bitirme tavsiyesinde bulunan UEFA bunun için 27 Mayıs 2020 tarihine kadar süre tanıdı buna göre play-off gibi değişik formatlar uygulanabilecek.

Federasyon Ve Kulüplere Maddi Yardım Yapılacak

UEFA ayrıca federasyon ve kulüplere maddi yardım yapılacağını da açıkladı, buna göre 2018- 2020 tarihlerinde turnuvalara futbolcu gönderen 55 ülkede bulunan 676 kulübe ödeme yapılacak. Korona virüs salgını nedeni ile çok zor bir dönem yaşayan futbol federasyonları ve kulüplere maddi yardım yapılacağı kararını duyuran UEFA, 2020 Avrupa Şampiyonası elemeleri play – offlarının tamamlanması ile verilmesi gereken ücretlerin verileceğini bildirdi.

70 Milyon Avroluk Maddi Yardım

50 milyon avro play-offlara katılmayan 39 ülkeye oyuncu gönderen kulüplere, 17,7 milyon avro play-offlara katılan ve 16 ülkeye oyuncu gönderen takımlara, 2,7 milyon avro ise sonbaharda oynanması planlanan play-offlara oyuncu gönderecek ekiplere olmak şartı ile UEFA tarafından 70,4 milyon avroluk ödeme yapılacak.

Toplam Yardım Ödeneği 200 Milyon Avro

UEFA yaptığı açıklamada kulüpler ve federasyonlar için 200 milyon avro maddi destek ödeneği ayırdıklarını duyurdu. UEFA 70,4 milyon avro sonrası kalan 130 avroluk kısmı da 2020 Avrupa Futbol Şampiyonasına katılan ( EURO 2020 ) milli takımlara oyuncu gönderecek olan kulüplere yapılacağını ilan etti.

Türkiye Kararını Verecek

Türkiye’de sezonun tamamlanması ya da tamamlanmaması konusunda son kara yarın gerçekleşecek toplantı ile netlik kazanacak. Gençlik ve Spor bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu başkanlığında telekonferans sistemi ile yarın yapılacak toplantıya tüm kulüp yöneticileri, TFF başkanı ve Kulüpler Birliği başkanı da katılacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.