Türkiye Futbol Federasyonu Tavsiye Kararları Aldı » Spor Haber Ajansı

Türkiye Futbol Federasyonu Tavsiye Kararları Aldı

Türkiye Futbol Federasyonu Tavsiye Kararları Aldı
08.05.2020
641
A+
A-

Türkiye Futbol Federasyonu kulüpleri, futbolcuları ve teknik direktörleri korumak amacı ile sözleşmeler ile alakalı tavsiye kararları aldı. Federasyon korona virüs salgını nedeni ile liglerin ertelenmesinin ekonomik açıdan meydana getirdiği durumdan kulüpleri, teknik direktörleri ve futbolcuları korumak adına tavsiye kararları alındığını duyurdu.

Kararlar Kulüp, Teknik Direktör Ve Futbolcuları Korumak İçin Alındı

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs olan kovid 19 nedeni ile tüm spor karşılaşmalarının ve liglerin durdurulduğunu hatırlatan Türkiye Futbol Federasyonu yaptığı açıklamada şunları paylaştı. Tarafların mevcut sözleşmelerin yükümlülüklerini tam anlamı ile yerine getiremez durumda bu nedenle federasyon kulüp, teknik direktör ve futbolcuları koruma amaçlı tavsiye kararları aldı ve bu kararları ulusal federasyonlar ile paylaştı.

Sözleşme Şartları Yeniden Belirlenmeli

FIFA’nın çözüm önerileri dikkate alınarak sözleşmelere dayalı uyuşmazlıkları önlemek ve teknik direktörlerimizin, futbolcularımızın ve kulüplerimizin ekonomik durumlarını korumak için Türkiye Futbol Federasyonumuz şu tavsiye kararlarını almış bulunmaktadır. Öncelikle salgın sürecinde ki döneme ait sözleşme şartlarını Türk Hukukuna uygun olarak yeniden belirlenmeli.

Şartlara Hukuk Kurulları Dikkat Edecek

Karşılıklı anlaşma olmaması halinde genel mevzuata uygun olarak tek taraflı değişikliğe gidilmesi halinde belirlenen şartların kulüpler tarafından yerine getirilip getirilmediğine hukuk kurulları dikkat edecek. Belirlenen şartlar; kulüp teknik adam ve futbolcu ile karşılıklı anlaşma teklifinde ulunup bulunulmadığına.

Kulübün Salgında Uğradığı Zarar Hesaplanacak

Kulübün uğradığı zararın hesaplanması, sözleşmede yer alan değişikliğin ölçüsü, değişikliğin makul olmasına, sözleşme değişikliğinin ardından futbolcu ya da teknik adamın net gelirinin belirlenip belirlenmediği ve sözleşme değişikliğinin tüm kadroya mı yapıldığına Hukuk kurulları dikkat edecek. Sözleşmelerin askıya alınması halinde ise sigorta koşullarının sağlanmasına, yeterli ölçüde gelirin sağlanıp sağlanmadığına, çalışanlar ile kulüpler arasında ki sözleşmelerin askıya alınıp alınmadığına alındı ise ilgili tarafa yasa çerçevesinde bildirilip bildirilmediğine de hukuk kurulları dikkat edecekler.

FIFA Tarafından Açıklanan Kararlar Dikkate Alınacak

FIFA’nın çözüm önerileri dikkate alınacak ve tavsiye kararlarına uyum sağlanacak. Tavsiye kararlarının amacı korona virüsü nedeni ile futbolcuların, kulüplerin ve teknik direktörlerin zarar göresini önlemek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.