Türk Hakemlere MHK Şoku » Spor Haber Ajansı

Türk Hakemlere MHK Şoku

Türk Hakemlere MHK Şoku
09.03.2022
187
A+
A-

Dün toplanan Merkez Hakem Kurulu’ndan (MHK) yapılan açıklama; futbol camiasında adeta deprem etkisi yarattı. Yeniden yapılanma çalışması olarak nitelendirilen kararlarda; Türk hakemliğinin en önemli iki ismi olan Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus’un görevlerine son verildi. Bu açıklama sonrasında her iki hakemin de Süper Lig ve TFF 1. Lig’de görev alamayacağı kesinleşti. Ülkede hakemliğin sembol isimleri olarak bilinen Aydınus ve Çakır’ın yanı sıra; ligin pek çok tecrübeli hakemi hakkında aynı karar alındı. Türkiye’de futbolun son yıllarına doğrudan etki eden onlarca hakem, yeni dönemle birlikte TFF çatısı altında aktif olarak görev yapamayacak.

Cüneyt Çakır’ın Suudi Arabistan’dan teklif aldığı ve kariyerinin son yıllarını Körfez’de geçireceği öğrenildi. Geçtiğimiz sezon yaş haddinden emekli olan Fırat Aydınus ise; bu sezon için bir kez daha görevlendirilmişti. Tecrübeli hakemin yeni dönemde emeklilik kararını yeniden alması ve medyada faaliyet göstermesi bekleniyor.

Türk Hakemlere MHK Şoku 1

Çakır ve Aydınus’la beraber görevden el çektirilen hakemlerin listesi ise şu şekilde:

Cüneyt Çakır, Ali Palabıyık, Hüseyin Göçek, Fırat Aydınus, Abdulkadir Bitigen, Alper Ulusoy, Bahattin Şimşek, Mustafa Öğretmenoğlu, Tugay Kaan Numanoğlu, Suat Arslanboğa, Burak Şeker, Mert Güzenge, Halis Özkahya

Kalkavan Bıraktı!

Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus ve pek çok tecrübeli hakemin görevden alınmasından sonra, en tecrübeli isim olarak Mete Kalkavan kadroda yer almaktaydı. Ancak bu kararların hemen ardından Mete Kalkavan’ın da emeklilik kararı aldığı öğrenildi. MHK’da yapılan toplantıda yaşanan bir gerginlik sonrasında bu kararı aldığı iddia edilen FIFA kokartlı hakemin; geçtiğimiz günlerde oynanan Fenerbahçe – Trabzonspor maçı sonrasında aldığı eleştirilerin de bu kararda etkili olduğu konuşulmakta. Mete Kalkavan’la birlikte; Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus’la beraber çalışmakta olan yardımcı hakemlerin de istifa kararı aldığı öğrenildi.

Art arda gelen bu kararların ardından; Süper Lig’de görev alacak hakem havuzu oldukça küçüldü. Ülkenin en üst düzey futbol organizasyonunda, ligin son 10 haftası itibarıyla görevlendirilecek hakemler ise şöyle:

Yaşar Kemal Uğurlu, Halil Umut Meler, Atilla Karaoğlan, Arda Kardeşler, Erkan Özdamar, Ümit Öztürk, Ali Şansalan, Sarper Barış Saka, Zorbay Küçük, Yasin Kol, Volkan Bayarslan, Kadir Sağlam, Mustafa Kürşad Filiz, Çağdaş Altay

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.