TOKYO 2020 İçin Karar İptal Değil Erteleme

24 Temmuz 2020 tarihinde Tokyo’da başlayacak olan Tokyo 2020 Olimpiyatları için 4 hafta sonunda karar verileceği açıklandı. IOC tarafından yapılan açıklamada olimpiyatlarını durumunun bir video konferans toplantısı ile değerlendirildiğini bildiren IOC kararın 4 hafta içinde belli olacağını duyurdu.

Olimpiyatlar İptal Edilmeyecek

Toplantıda olimpiyat oyunlarının ertelenmesi ya da organizasyon içerisinde bazı değişiklikler yapılması konularının konuşulduğu belirtilirken olimpiyatların iptal edilmesinin gündemde olmadığı açıklandı. Korona virüs salgının yayılma hızı, oyuncuların sağlığı gibi konuların değişimine göre Tokyo 2020 Olimpiyatlarının ertelenip ertelenmeyeceğine 4 hafta içinde bir karar verileceği bilgisi paylaşıldı. Japonya’nın korona virüse karşı aldığı önlemler ile bazı gelişmelerin yaşandığının ifade edildiği IOC açıklamasında Japonya’da değil ancak diğer ülkelerde virüs salgının çok ciddi boyutlarda yaşandığının altı çizildi ve olimpiyatlarda ki ertelemenin bu nedenle yaşanabileceği kaydedildi.

Kararı Tüm Paydaşlar Birlikte Verecek

Tokyo Olimpiyat Komitesi, ulusal ve uluslararası tüm alanlarda ki spor federasyonları, sponsor firmalar, reklam veren şirketler ile diğer tüm paydaşların fikirlerinin ve düşüncelerinin alınacağını ifade edilen açıklamada taraftar görüşlerinin de olimpiyatların ertelenme kararında önemli olduğu vurgusu yapıldı ve tüm bu sürecin 4 hafta içinde belli olacağı belirtildi. IOC Başkanı Thomas Bach ise olimpiyatlara katılacak tüm sporcular için bir mektup yazdı. Bach mektubunda insan hayatının önemine vurgu yaparak çözümün parçası olmak istediklerini yazdı.

IOC Başkanı Sporculara Mektup Yazdı

IOC Başkanı Thomas Bach mektubunda şu cümlelere yer verdi. “Başta Tokyo 2020 Olimpiyatları olmak üzere insan hayatı her şeyin üzerindedir ve değerlidir, IOC olarak bizlerde çözümün bir parçası olmak zorundayız ve bunu istiyoruz. İzlediğimiz yol ve edindiğimiz prensip bu yönde olacak korona virüs salgınında alacağımız tüm önlemlerde önce insan sağlığını ön plana alacağız ve ona göre önlemlerimizi alacağız. Umudum tüm paydaşlarımız ile ulusal ve uluslararası federasyonlar ve sporcularımızın desteği ile en doğru çözümü bulmak. Hep birlikte ilerlediğimiz bu karanlık tünelde ne kadar yolumuz kaldı hiçbirimiz bilmiyoruz. Bildiğim şu ki bu karanlık tünelin bittiği yerde bizleri olimpiyat meşalesi karşılayacak.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.