TFF Nedir, Ne İşe Yarar?

TFF Nedir, Ne İşe Yarar?
30.05.2020
241
A+
A-

Ocak 1923 tarihinde kurulan TFF’nin açılımı, Türkiye Futbol Federasyonu anlamına gelmektedir.

TFF’nin Kuruluşu

Futbol Türklerin hayatına Osmanlılar zamanında girmiştir. Selanik’te oynanmaya başlayan bu oyun ilk önce İzmir’e oradan da büyük bir hızla Anadolu’nun içlerine kadar yayılmıştır. İlk zamanlarda kurallarla oynanmayan futbol ilk defa İzmir ve İstanbul karmalarından oluşan maçta kurallı oynanmaya başlanmıştır. Yaşanan savaşlarla oynanmasına ara verilen futbol kurulan Cumhuriyet ile yapılanma sürecine girmiştir. 1 Ocak 1923 tarihinde Yusuf Ziya Öniş başkanlığında yapılan toplantı ile kurulmuş ardından 21 Mayıs 1923 tarihinde FİFA’nın 26. Üyesi olmuştur.

TFF’nin Görev ve Amaçları

Resmi olarak 1923 tarihinde kurulan ve ilk milli maçını İstanbul Taksim Stadı’nda Romanya ile oynayan Türkiye’de Türkiye Futbol Federasyonu’nun kurulması ile futbol kuralları ile oynanan ve kuralları bilinen yaygın ve sevilen bir spor olmuştur. Bu Federasyonun görev ve amaçları; Ülkemizde oynanan futbolu diğer dünya ülkelerindeki gibi resmileştirmek, Türkiye’de kurulan bütün futbol kulüplerini düzenleyerek denetlemek, Türkiye’de oynanan futbolun kurallarını, ceza ve yöntemlerini belirleyerek, uygulamak, Futbol kulüplerinde oynayan oyuncuların, hakemlerin ve antrenörlerin kurallar çerçevesinde hareket etmesini sağlamak ve kontrol etmek, kurallara uymayan futbolculara, hakemlere ve antrenörlere gerekli cezaları vermek gibi görev ve amaçları bulunmaktadır.

TFF Ne Yapar?

Türkiye Futbol Federasyonu futbol ekonomisini büyüten güçlü bir ekonomik yapıya sahip bir organizasyon olarak futbol kültürünü toplumun geneline benimsetmeye çalışmaktadır. Bu sporda eğitim ve tesisleşmeyi oluşturarak, uluslar arası düzeyde rekabet edecek alt yapıyı oluşturmaya sağlayan TFF, futbolda bütünlük sağlamaya çalışmaktadır. Türkiye Futbol Federasyonu futbolun belirlenen kurallar çerçevesinde oynanarak, bu sporun dünya genelinde oynanan haline uyumlu şekilde sürdürülmesini sağlamaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.