TFF – Kulüpler Birliği Toplantısının Detayları

TFF – Kulüpler Birliği Toplantısının Detayları
11.08.2020
198
A+
A-

Süper Lig’de yer alan 8 kulübün başkan ve yöneticileri, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu ile görüşme gerçekleştirdi.

TFF’nin Riva’daki tesislerinde düzenlenen toplantıya; TFF Başkanı Nihat Özdemir, TFF Yönetim Kurulu üyeleri, TFF Kulüp Lisans Kurulu üyeleri ile Kulüpler Birliği Vakfı ve Göztepe Kulübü Başkanı Mehmet Sepil, vakfın başkan yardımcı ve Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, başkan yardımcısı Yusuf Günay, Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Antalyaspor Kulübü Başkanı Ali Şafak Öztürk ve Kasımpaşa Kulübü yöneticisi Fatih Saraç katıldı. Öğleden sonra başlayan toplantı, yaklaşık 3 saat sürdü.

TFF - Kulüpler Birliği Toplantısının Detayları 1

Toplantının ardından kulüp temsilcileri Riva’dan ayrılırken TFF Yönetim Kurulu, TFF Kulüp Lisans Kurulu ile yaklaşık 1 saat süren bir toplantı daha yaptı. Toplantıda bazı kulüp temsilcilerinin, takım harcama limitlerindeki yüzde 15’lik sapma oranının yükseltilmesi, kulüplerin elde ettiği bonservis ve sponsorluk gelirlerinin 3’te 1’i yerine tamamının limite eklenmesi gibi taleplerde bulunduğu öğrenildi.

Fenerbahçe, toplantıda ana para ödemesinin harcama limitlerinden kaldırılmasını istedi. Nihat Özdemir ise bu karar için tüm kulüplerin ortak, ıslak imza onayının olması gerektiğini söyledi. Zaman zaman sert tartışmaların yaşandığı zirvede, Trabzon ile G.Saray bunu kabul etmedi. G.Saray’ın ayrıca ana para ödemesinin harcama limitinden kaldırılmasının bu yıl değil, önümüzdeki yıl yapılabileceğini ilettiği öğrenildi. Kritik zirvenin ardından bir açıklama yapılmazken, TFF’nin önümüzdeki günlerde bu talepleri görüşmek adına kendi arasında toplanarak bir karar çıkarması öngörülüyor. Ayrıca TFF’nin limiti geçen sezonki gibi yüzde 30 olarak belirlemesi bekleniyor. TFF tarafından kulüpler için belirlenen takım harcama limitleri birkaç şekilde artabiliyor. Bunların arasında; sermaye artışı, UEFA turnuvalarında gruplara kalmayı garantileme ve transfer faaliyetlerinde gelir fazlası sağlamak yer alıyor.

Haber: Mehmet Türk / Spor Haber Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.