Tenis Hakkında Bilgi

Tenis Hakkında Bilgi
08.05.2020
592
A+
A-

Dikdörtgen şeklinde bir sahaya sahip olan tenis sahasına, kort adı verilmektedir. Tenis karşılıklı olarak iki kişi ya da dört kişi olarak oynanan bir saha oyunudur. Top ve raketle oynanan tenis, topa raketle vurmak kaydıyla, sahanın ortasında bulunan ve karşılıklı direkler aracılığı ile gerilmiş ağdan geçirilerek, topun karşı takımın bölgesine düşmesini sağlamaktır. Oyuncu, karşıdan gelen topu, elinde bulunan raket ile karşılayarak, karşı takımın bölgesine gönderir. Burada amaç, oyuncunun, kendi bölgesine gelen topun düşmesini engellemek ve karşı sahaya gönderdiği topu, rakibin karşılayamayacak şekilde gitmesini sağlamaktır.

İlk olarak İngiltere’de oynanan bu oyun, 1800lü yıllarda oynanmaya başlanmıştır. İlk olarak İngilizce konuşulan ülkeler arasında yayılmaya başlanan bu oyun, günümüzde olimpiyat sporu olarak kabul edilmiş ve her seviyeden, her yaştan ve de her ülkeden oyunculara sahip olan oldukça popüler bir oyun haline gelmiştir.

Tenis, dikdörtgen bir saha üzerinde oynanır. Sahanın genellikle çim olması tercih edilir. Karşılıklı olarak iki kişinin oynadığı maçlarda kort genişliği 23.77 metre olarak belirlenir ve 8.23 metre genişliğe sahiptir. İki kişilik takımlar halinde karşılıklı dört kişinin oynadığı maçlarda ise saha uzunluğu 10.97 metre uzatılır. Kortun tam ortasından geçirilmiş olan sınır çizgisi sahayı iki eşit parçaya bölmektedir. Tenis topunun çapı, 6.35 santimetre genişliğinde olmak zorundadır ve yeşil renge sahip olan bu topun etrafı, sarı ya da beyaz bir bezle kaplanır. Top 254 cm yükseklikten sert bir zemine bırakıldığında 134,62-147,32 cm havaya zıplayacak şekilde şişirilir. Topa vurmak için kullanılan raket, genellikle alüminyumdan yapılır. Tahta, plastik veya demir olarak çeşitleri de mevcuttur. Raketin ağırlığı 368,5 gr. ağırlığındadır ve boyu genellikle 71 cm uzunluğundadır. Raketin ağırlığı veya uzunluğu konusunda herhangi bir sınırlamaya da gidilmemiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.