Santiago Barnabeu (Real Madrid'in Stadı) » Spor Haber Ajansı

Santiago Barnabeu (Real Madrid’in Stadı)

Santiago Barnabeu (Real Madrid’in Stadı)
02.05.2020
628
A+
A-

Spor denilince insanların % 90’ının aklına “futbol” gelmektedir. Milyonlarca kişinin din dil ırk gibi ayrımlar gözetmeksizin gerek izleyici gerek sporcu olarak bir şekilde ilgilendikleri evrensel bir spor dalı olan futbol gençlerin ruhen ve bedenen sağlıklı gelişmeleri açısından da oldukça önemlidir.

Dünyanın en zengin spor kulüplerinden bir olan “Real Madrid” FİFA tarafınca 20. asrın en iyi futbol takımı seçilmiştir. 1902 yılında kurulan takım hiç küme düşmeyerek hem Avrupa hem de İspanya’da en güçlü takım haline gelmiştir. Real Madrid Takımı’nın ev sahipliği yaptığı stat olan “Santiago Barnabeu” dünyanın en büyük üçüncü stadı olma özelliğine sahiptir. Stadın ismi Real Madrid Takımı’nda 17 yıl futbol oynayarak büyük başarılara imza atan ve sonrasında 34 yıl bu takıma başkanlık eden “Santiago Bernabeu Yeste” den esinlenmiştir.

Santiago Bernabeu Stadyumu Aralık 1947 de futbol seyircisiyle buluşmuştur. Madrid’de yer alan stat sadece Real Madrid’in futbol karşılaşmalarını değil dünya çapında birçok futbol olaylarının da düzenlendiği ilk iki katı yer altında bulunan dünyanın en güzel statlarından biridir. Ayrıca stada yeraltı treni bağlantısı da bulunduğu için ulaşım açısından rahat ve ticaret bölgelerine yakın Madrid’in sembolü haline gelmiş bir stadıdır. Stadın başlangıçtaki kapasitesi yaklaşık 70.000 iken şu anda 80.000 kişiye ulaşmıştır. Santiago Bernabeu Stadyumu’nda 1957.1969.1980 Avrupa Kupa Final Maçları, 1964 Avrupa Ulusal Kupası, 1980 Avrupa Kupa final maçları ve 2010 UEFA Şampiyonlar Ligi gibi önemli futbol karşılaşmaları gerçekleşmiştir.

İspanya’ya yolunuz düştüğünde Madrid’in sembolü olan, dünyaca ünlü Real Madrid’in ev sahipliğini yaptığı Santiago Bernabeu Stadyumu’nu mutlaka görmelisiniz. Real Madrid’in tarihini yaşadığı stada sadece seyirci olarak girmek zorunda değilsiniz. Stada çeşitli firmalar tarafından turlar da düzenlenmektedir. Stadın en üst katından bakıldığında Santiago Bernabeu’nun eşsiz panaromik görüntüsü büyüleyicidir. Madrid’in en özel alanlarından biri olan tarihi stadyumun içersinde efsane takım Real Madrid’e ait pek çok özel parçalar sergilenmektedir. Ayrıca soyunma ve duş alanlarının aşırı lükslüğü sizi şaşırtacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.