Şampiyonlar Ligi Ve Avrupa Ligi İçin Tarih 27 Mayıs

Şampiyonlar Ligi Ve Avrupa Ligi İçin Tarih 27 Mayıs
12.05.2020
475
A+
A-

UEFA ülke federasyonları ile bir araya gelerek Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi İçin görüşme yapacak, telekonferans sistemi ile gerçekleşecek toplantıda finaller için tarihinde netleşmesi bekleniyor. Futbolun patronu 2020 / 2021 UEFA hem Şampiyonlar Ligi hem de Avrupa Ligi içinde tarihi hamle yapmak istiyor.

Gelecek Sezon 20 Ekim 2020 Tarihinde

Bu sezon için Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligini Ağustos ayında tamamlamayı planlayan UEFA gelecek sezonu 20 Ekim 2020 tarihinde başlatma planı yapıyor. Ancak sezon öncesinde ön eleme maçlarının yapılmaması ya da farklı planlar üzerinden devam edilmesi söz konusu.

Ön Eleme Karşılaşmaları Rövanşlı Değil Tek Maç

Mevcut sisteme göre 24 takım liglerden elde ettikleri derecelere göre Şampiyonlar Ligine yükselirken Şampiyonlar ligi ile birlikte Avrupa ligini kazanan kulüpler doğrudan gruplarda yarışıyor kalan 6 kulüp ise ön eleme turlarından geliyor. UEFA’nın yeni planında ön eleme karşılaşmaları rövanşlı değil tek maç şeklinde gerçekleşecek ya da Şampiyonlar liginde olmayan en iyi 12 ülke tarafından oynanacak tek maç üzerinden yapma planları yapılıyor.

Avrupa Ligi İçin Alternatif Sistem Arayışları Devam Ediyor

Avrupa liginde durum biraz daha karışık halde UEFA burada herhangi bir plan yapamazken tek maçlık eleme sistemi gündemde. Avrupa liginde mevcut durumda 48 takımdan on yedisi doğrudan lige bilet alabiliyor, Avrupa ligi için alternatif sistem arayışları devam ediyor. Futbolun patronu UEFA 27 Mayıs 2020 tarihinde ülke federasyonları ile birlikte bir telekonferans sistemi ile toplantı düzenleyecek. Toplantıda federasyonlara gelecek sezonun takvimi için hazırlanan plan açıklanacak.

İstanbul’da Son 4 Kulübün Final Four Oynayabilir

UEFA aynı toplantıda daha önce 29 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadında yapılması planlanan Şampiyonlar Ligi finali içinde karar verecek. Türkiye Futbol Federasyonu ile farklı alternatif ve opsiyonları görüşen UEFA 4 takımın Final Four oynanması gündeme. UEFA ve Türkiye Futbol Federasyonu arasında yapılan görüşmelerde İstanbul’da son 4 kulübün Final Four oynayabileceği kaydedildi, aynı uygulama Avrupa Ligi için de Polonya’da yapılacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.