Roman Abramovich Chelsea'yi Satıyor! » Spor Haber Ajansı

Roman Abramovich Chelsea’yi Satıyor!

Roman Abramovich Chelsea’yi Satıyor!
03.03.2022
120
A+
A-

İngiltere’nin en büyük kulüplerinden biri olan Chelsea’nin sahibi Roman Abramovich, Vladimir Putin’in müttefiki olarak görüldükten sonra görevi bırakması için Birleşik Krallık’ın yaptırımlarıyla karşı karşıya. Rus iş adamı artan baskının ortasında bu hafta takımın satışı için teklifler alacak.

İngiltere’nin en yüksek profilli oligarklarından biri olan Abramovich, geçen hafta kulübün yönetimini vakfın mütevelli heyetine devrettiğini duyurdu. Abramovich, Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelere arabulucuk yapmak için Belarus’a gitmişti. Rus milyarder 2003’te satın aldığı kulüp için gelecek tekliflere hazırlanıyor. Üç yatırımcı Londra kulübünü satın almakla yakından ilgileniyor. Chelsea daha önce kulübün satılık olmadığını açıklamıştı ancak hükümetin Abramovich üzerindeki baskının giderek arttığı belirtiliyor.

Kensington Sarayı yakınlarında 125 milyon sterlinlik bir malikaneye sahip olan Abramovich’in Ada ülkesindeki mal varlıklarını elden çıkarmaya hazırlandığı konuşuluyor. İsviçreli iş insanı Hansjoerg Wyss, Chelsea’yi satın almayı düşündüğünü söyledi.

Roman Abramovich Chelsea'yi Satıyor! 1

Wyss, İsviçre gazetesi Blick’e verdiği demeçte, “Abramovich şu anda İngiltere’deki tüm malvarlıklarını satmaya çalışıyor. Ayrıca Chelsea’den bir an önce kurtulmak istiyor. Dün ben ve diğer üç kişi, Abramovich’ten Chelsea için bir teklif aldık. Chelsea’nin Abramovich’e 2,4 milyar sterlin borcu varmış. Ancak, Chelsea’nin parası yok. Anlamı şu, Chelsea’yi satın almak isteyen biri bu 2,4 milyar sterlini de ödemek zorunda.” ifadelerini kullandı. Wyss, kesin satış fiyatının hala belirsiz olduğunu söyledi. “Chelsea’yi ortaklarla birlikte satın almayı düşünebilirim. Ama önce genel koşulları kontrol etmem gerekiyor. Yine de şimdiden söyleyebileceğim şey, kesinlikle kendi başıma böyle bir şey yapamayacağım. Chelsea’yi satın alırsam altı veya yedi yatırımcıdan oluşan bir konsorsiyum olabilir.” Forbes’a göre 86 yaşındaki Wyss’in serveti 5,1 milyar dolar.

Abramovich geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, her zaman kulübün çıkarlarını en iyi şekilde düşünerek kararlar aldığını belirterek, bu değerlere bağlı kalmaya devam ettiğini bildirdi.

Roman Abramovich, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Chelsea vakfının mütevelli heyetine kulübün yönetimini ve sorumluluğunu veriyorum. Şu anda kulübün, oyuncuların, personelin ve taraftarların çıkarlarını gözetmek için en iyi konumda olduklarına inanıyorum.” Rus milyarder Abramovich, 2003’te İngiliz iş adamı Ken Bates’e 140 milyon sterlin ödeyerek Chelsea’nin sahibi olmuştu.

Kaynak: Fotomaç

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.