Nou Camp (Barcelona’nın Stadı)

Nou Camp (Barcelona’nın Stadı)
30.04.2020
493
A+
A-

Dünyanın en çok sevilen ve en çok takip edilen spor dalı olan futbol, takımların ev sahipliği yaptığı statlarıyla da futbol literatüründe önemli bir yer maktadır. İspanya’nın Barcelona kentinde bulunan ve sloganı “bir kulüpten daha fazlası” olan Barcelona Futbol Takımı’nın ev sahibi olduğu “Nou Camp” Avrupa’nın en büyük futbol stadıdır. Barcelona Futbol Takımı Real Madrid Futbol Takımı ile beraber İspanya’nın en önemli futbol takımlarını oluştururlar. Barcelona Futbol Takımı 1899 yılında Joan Gamper tarafından Katalan bölgesini temsil eden bir grup İsviçreli, İngiliz ve İspanyollardan oluşmuştur.

24 Eylül 1957’de seyircisine açılan stadın seyirci kapasitesi yaklaşık 99.000 dır. Barcelona Futbol Kulübü’nün basketbol, hentbol, voleybol gibi diğer spor müsabakaları ve buz hokeyi turnuvalarının da yapıldığı Nou Camp stadyumu Barselona şehrinin simgesidir. Barselona şehrinin batı kısmında oldukça geniş alana kurulan stat çiçek ve sebze bahçelerinin yerine yaptırılmıştır. O zamanın teknolojik imkanları göz önüne alındığında mimari açıdan oldukça iddialı ve geniş olan stat UEFA tarafından büyük önem taşımaktadır. Nou Camp stadyumunun hemen yanında Barcelona Spor Kulübünün 8500 kapasiteli kapalı spor salonu olan “Palau Blaugrana “ ve yedek takımın maçlarını yaptığı “Mini Estadi” bulunmaktadır. Nou Camp Stadyumu iki kez UEFA Şampiyonlar Ligi final maçı ve 1992 Yaz Olimpiyatları futbol yarışmalarına ev sahipliği yapmıştır. Stadın estetik yapısına aykırı olduğu düşünülerek stat içine reklam almayan tek stat olma unvanı bulunduran Nou Camp Stadyumu, İspanya’ya gidildiğinde görülmesi gereken İspanyol kimliğin bir parçasıdır. Stadyum içersinde çeşitli hediyelik mağazalar ve de müze bulunmaktadır. Nou Camp içersinde yer alan müze 1984 yılında ziyaretçi almaya başlamıştır. Takımın şu ana kadar kazandığı tüm kupaları, şiltleri ve ödüllerinin sergilendiği müze dünyanın en iyi spor müzesi olarak bilinmektedir.

Stadyumun kapasitesi Barcelona Futbol Kulübü yöneticileri tarafından 105.000 e çıkarılmak istenmektedir. Kapasite artırım çalışmalarının 2020 Eylül ayında biteceği açıklanan stadın ulaşımı metroyla sağlanmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.