NBA 31 Temmuz’da Geri Dönüyor

NBA 31 Temmuz’da Geri Dönüyor
06.06.2020
228
A+
A-

Basketbolun yıldızlarını birleştiren bir oluşumdur NBA. Açılımı National Basketball Association olup Türkçesi ise Ulusal Basketbol Birleşimidir. Basketbol severlerin ilgi ile takip ettiği basketbol ligidir. Mart ayında gerçekleştireceği ve herkesin merak ettiği ligi gerçekleştirmemişti.

Dünya genelinde pandemi ilan edilen covid-19 virüsü sebebiyle tüm turnuva maçlar ertelenmişti. Mart ayında askıya alınan NBA ligi maçlarını gerçekleştirememişti. NBA Mart ayında gerçekleşemeyen maçlarını 31 Temmuzda başlatacağını duyurdu. ESPN haberine göre temmuzda başlatılacak maçlara 22 takımla yeniden başlayacaklar. Normalde 30 takımı bulunan NBA bu ilk yapacağı lig maçlarını 22 takımı ile gerçekleştirecek.

Yeni Dönüşle Gerçekleşecekler

ESPN haberine göre 31 Temmuzda gerçekleşecek olan maç uzun süre düşünülüp planlanmıştı. Bu süreç içerisinde uzun planlama ve düzenlemeden geçen organizasyon kararını verdi. Kesin kararı veren kurul bu kararını 30 takımdan 29 takımın kabul etmesi sonucu verdi. Amerika’nın Florida eyaletine bağlı Orlando şehrinde ilk başta 8 normal sezon maçı yapılacak. Sezon maçı sonrasında ise play-offların oynanacağı yeni format oynanacak. Play-off formatında ise 22 seçilen takım oynayabilecek.

Batı’dan 13 Doğu’dan 8 Katılımcı

Yeni olarak uygulanan formatta “6.5 galibiyet fark” kıstasına göre seçim oluşmuştur. Seçim konferansları uygulandı zaman 8’inci sırada bulunan takımların olması kararlaştırıldı. 8’inci sırada bulunan takımların yanında en fazla 6.5 galibiyet farkı bulunan tüm takımlar da yer alacaklar. Bu sıralamalar sonucu batı konferansından 13, doğu konferansından ise 9 katılımcı katılacaklar. Toplam 22 katılımcı ise 31 Temmuzda ilk maçını yapacaklar. İlk maç Amerika’nın Orlando şehrinde gerçekleşecek.

Lig bitiği zaman sekizinci ve dokuzuncu takımlar arasında bir seçilme durumu yaşanacak. Dört ya da daha az galibiyet farkı yaşarlarsa play-off takımından play-in turnuvası ile seçilebilecekler.

Durumlar normal gitmesi durumunda NBA lig finalini 12 Ekimde yapmayı planlıyor.

Hangi Takımlar Katılmadı

22 takımlı gerçekleşecek olan lige toplamda 30 takım bulunduran NBA’nın 8 takımı dışarıda kaldı. Doğu konferans takımından;

  • Charlotte Hornets
  • Chicago Bulls
  • New York Knicks
  • Detroit Pistons
  • Atlanta Hawks
  • Cleveland Cavaliers katılmayacak.

Batı konferansından katılmayacak gruplar;

  • Minnesota Timberwolves
  • Golden State Warriors’dur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.