Napoli’nin Hükmen Mağlubiyet Kararı İptal!

Napoli’nin Hükmen Mağlubiyet Kararı İptal!
23.12.2020
271
A+
A-

Serie A fikstürünün 3. haftasında yer alan Juventus – Napoli mücadelesi; Napoli’nin maça çıkmadığı gerekçesiyle, 3-0 Juventus lehine tescil edilmişti. Napoli takımında koronavirüse yakalanan futbolcuları bulunması sebebiyle; Napoli’nin bulunduğu Campania eyalet yönetiminin seyahat yasağı kararı nedeniyle Torino’ya gelememesi, mavi beyazlı ekibin 4 puanına mâl olmuştu.

Uzun süredir tartışılan bu karar, dün alınan İtalya Ulusal Olimpiyat Komitesi (CONI) Tahkim Kurulu kararıyla çözüme ulaştı. Maça çıkmaması nedeniyle hükmen mağlup sayılan ve 1 puanı düşürülen Napoli, Serie A yönetiminin bu kararına itiraz etti. CONI’ye yapılan itirazın sonucunda, Napoli’nin silinen bir puanının geri verilmesi ve maçın yıl içinde bir tarihte oynanması kararlaştırıldı.

Napoli'nin Hükmen Mağlubiyet Kararı İptal! 1

Napoli’nin Tahkim Kurulu’nda yaptığı savunmanın özeti olarak nitelendirilen cümleler, İtalyan basınının gündemine oturdu. Napoli’nin avukat heyeti, maça çıkılamamasının sebebinin kendileri olmadığını şu sözlerle açıkladı: “Bu maça çıkmamak bir tercih değil, zorunluluktu. Napoli’nin maça çıkmaması için milyonda bir bile neden yoktu”. Bu kararın ardından; Juventus’un hükmen galibiyetle kazandığı 3 puan geri alındı ve 24 puana geriledi. Napoli’nin eksi bir puan cezası silindi ve 24 puana yükseldi. Napoli, bu şartlarda Juventus’un averajla önüne geçmiş oldu.

4 Ekim tarihinde oynanamayan bu mücadelenin, sıkışık fikstür akışı sebebiyle hangi tarihte oynatılacağına ise henüz karar verilmiş değil. İtalyan basınının bu konuda federasyona yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre; maçın İtalya Kupası maçları ertelenerek 13 Ocak’a çekilebileceği yönünde. Serie A yönetimi ve İtalya Futbol Federasyonu’nun aldığı bu kararın tahkim kurulundan dönmesi ise; Avrupa futbolunda oluşabilecek bir futbol krizinin önüne geçebilecek bir emsal niteliği taşıyor.

Haber: Tuğçe Uygur / Spor Haber Ajansı (Dış Haberler)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.