Kulüpler Birliği Vakfı Yayıncı Kuruluşu Uyardı » Spor Haber Ajansı

Kulüpler Birliği Vakfı Yayıncı Kuruluşu Uyardı

14.04.2020
730
A+
A-

Kulüpler Birliği Vakfı korona virüs zararını açıkladı, ertelenen karşılaşmalar ve gelirlerin alınamaması karşısında kulüplerin yıllık zararlarının %30’lar civarında olacağı bilgisi paylaşıldı. Kulüpler Birliği Vakfı yayıncı kuruluşun kulüplere ödeme yapmayacağını Türkiye Futbol Federasyonuna bildirdiklerinin altını çizerek bu durumun endişeye yol açtığını ifade ettiklerini belirtti.

Sözleşmeler Ve Alacaklar Dondurulacak

Kulüpler Birliği Vakfından yapılan açıklamada covid 19 nedeni ile tüm dünyada yaşanan ekonomik tablonun durumun ele alındığı ve kulüplerin bu durumdan kaynaklanan zararlarının %30’u bulduğu kaydedildi. FIFA’nın aldığı karar kapsamında Süper Lig kulüplerinin oyuncuları ile maaş indirimi konusunda anlaşmaya gideceğini açıklayan Kulüpler Birliği Vakfı oyuncular ile kulüplerin anlaşamaması durumunda salgın sona erip sahalara dönülene kadar geçen süreyi kapsayan sözleşmeler ve alacakların dondurulacağı ve bu durumun sporculara tebliğ edileceğinin altını çizdi.

Yayıncı Kuruluş Hatalı Kararından Dönmeli

Başta cumhurbaşkanımız ve devletimizin alacağı tüm kararları Türk futbol ailesi olarak destekliyoruz şeklinde başlayan açıklamada şu konulara değinildi. “Futbol dünyası olarak kenetlenmemiz gereken bir durum yaşıyoruz, sponsorlarımız ve tüm paydaşlarımız ile ilişkilerimiz futbolun geleceği açısından önemli. Kulüpler spor ekonomisinin bel kemiğidir bu nedenle tüm muhatapların kulüplere bu sıkıntılı süreçte destek vermesi gerekir. Geçtiğimiz sezonda yaşanan mali sıkıntılarda kulüpler olarak bir sezonluk gelirimizden indirim yaparak zor şartları atlatmak adına birlik olmuştuk ancak bu sezon Mart ayının 3 haftasında karşılaşmaların oynanmasına rağmen yayıncı kuruluş Türkiye Futbol Federasyonuna ödemeleri durdurma kararını iletti. Bu hal kulüpleri iş ortaklığımız açısından endişe ve hayal kırıklığına uğrattı, yayın gelirleri kulüpler için çok önemli kaynaktır bu nedenle yayıncı kuruluşun aldığı kararı yeniden gözden geçirmesini ve hatalı kararından bir an evvel dönmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz aksi durumda yayın sözleşmesinin geleceği konusunda endişe içinde olacağız.

Ödemeler Ligler Başladığında Yapılacak

Kulüpler Birliği Vakfı yaptığı toplantıda futbolun bu kriz sürecinde yaşadığı mali sıkıntıyı araştırmak üzere bir çalışma grubu kurulduğunu belirterek kulüplerin bu sezon için ligler başlayana kadar oyuncular ile anlaşma sağlanmazsa kendi belirledikleri indirimi uygulayacaklarını ve ödemeleri ligler başladığında yapacaklarını kaydettiler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.