Karar Açıklandı, Ligler Başlıyor

Karar Açıklandı, Ligler Başlıyor
03.05.2020
656
A+
A-

Korona virüs salgını nedeni ile ertelenen Türkiye futbol liglerinde geri dönüş için çalışmalar başlamış net olmamakla birlikte tarih açıklanmıştı. Kesin tarihin Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda netleşeceği bilgisinin paylaşılmasından birkaç gün sonra karar açıklandı.

Maçlar 12 Haziran’da Başlıyor

Maçların 12 Haziran tarihinde başlanması için görüş birliğine varıldı kalan 6 hafta ise seyrinde bitirilecek ve maçlar seyircisiz oynanacak. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu alt lig kulüp yöneticileri ile telekonferans sistemi üzerinden bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıya Nihat Özdemir’de Katıldı

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’in de hazır bulunduğu toplantıya TFF 1’inci Lig Kulüpler Birliği Başkanı Murat Sancak, TFF 2’nci ve 3’üncü Lig Kulüpler Birliği Derneği Başkanı Volkan Can ile Adanaspor Kulübü Başkanı Bayram Akgül katıldı.

Maçlar Seyircisiz Oynanacak

Türkiye Futbol Federasyonu 1. lig, 2. lig ve 3igde kalan maçların nasıl ve hangi şartlarda oynanacağı konusu ele alındı. Süper lig konusunda belirlenen tarih olan 12 Haziran itibari ile liglerin başlatılması noktasında görüş birliğine varıldı, maçlar seyircisiz oynanacak kalan diğer 6 karşılaşma ve play off normal seyrinde deplasmanlı olarak tamamlanacak ve yine seyircisiz oynanacak. Telekonferans sistemi ile yapılan toplantıda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun izolasyon sağlanamayacağı endişesi dikkate alındı ve Türkiye Futbol Federasyonu 2. lig ve 3. ligin tescil edilmesine görüş birliği ile karar verildi.

Grup Lideri Takımlar Bir Üst Lige Yükselecek

Alınan kararda grup lideri takımların bir üst lige yükselmesi, 2 gruplu 2. ligden, 1. lige çıkması muhtemel 3 ekibi belirlemek için 8 takımlı tek maç. Yani play off ya da düşme olmaması önerisi kulüplerin yüzde yetmiş yedisi tarafından kabul gördü, diğer kulüpler ise liglerin oynanması isteklerini dile getirdi. Bu hafta içinde açıklanması planlanan kararda Samsunspor ve Bandırmaspor 1. lige yükselecek. Şampiyonluğunu ilan eden Karacabey Belediyespor ardından Serik Belediyespor ile Kocaelispor’un da 2. lige çıkmaları olası görünüyor. Bölgesel amatör ligde ise 11 grubun lideri 3. lige alınacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.