Güreş Hakkında Bilgi

Güreş Hakkında Bilgi
29.04.2020
539
A+
A-

Güreş, iki tarafından yapılan, belirli bir alanda ve belirli kurallara tabi olarak gerçekleştirilen bir spordur. Teknik kabiliyetler ve zeka gerektiren bu spor dalı, ülkemizde milli spor olarak kabul edilir. Bunun nedeni, tarihte bilinen ilk güreş müsabakalarının, Türkler tarafından yapılmış olmasıdır. Antik yunan ve Roma devletlerinde de yapıldığı bilinen güreş sporunun, ilk kez Türk devletleri tarafından yapılmış olması, tarihi kaynaklarda da mevcut olması itibari ile kanıtlanmıştır. Nitekim Helenistik dönemin şekillenmesi, Doğu kültürünün Antik Yunan toplumunca tanınmasına bağlıdır ve Roma devleti ise kendi kültüründe köklü bir mevcudiyet barındırmayan ve daima Antik Yunan kültürünü kendi toplumuna uyarlayan bir devlet olarak güreş sporunu Eski Yunandan görerek uygulamıştır.

Güreş, Türk devletleri tarafından Orta Asya’da yapılmaya başlanmış bir ata sporudur. Türk ordusunda bireylerin güçlenmek ve sağlıklı kalarak formlarını korumak adına yaptıkları bu spor zamanla toplum içerisinde de sevilerek yapılan bir spor halini almıştır. Nitekim eski geleneklere bakıldığında, kutlamalar, bayramlar, düğün merasimleri ve şölenler gibi önemli günlerde, güreş müsabakaları, gösteri amacı ile yapılmış ve zamanla töre olarak kabul edilmiştir.

Güreş müsabakaları bir minder üzerinde yapılır ve güreşçiler çeşitli renklerdeki mayoları ve özel güreş ayakkabıları giyerler. Güreş müsabakaları öncesinde yaralanmaları ve kural dışı hareketleri önlemek için tırnak kontrolü yapılır. Güreşçilerin tırnaklarını uzatması tamamen yasaktır. Greko-Romen ve serbest güreş dallarında, güreşçi tarafından hiçbir yardımcı ekipman kullanılmaz. Rakiplerin birbirini kavraması ise sadece belden yukarı olacak şekilde yapılır. Bacak kullanarak oyun yapılamaz. Serbest güreş stilinde ise bacak kullanarak oyun yapılabilir. Güreşte rakipler, birbirlerini yenmek için, sırtlarını minderin üzerine getirmeye çalışırlar. Güreş müsabakalarında rakibe vurmak yasaktır. Bu nedenle sadece beden gücüne ve teknik bilgi ile zekaya dayalı bir spordur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.