Gençlik Ve Spor Bakanlığından 81 İl Valisine Genelge

Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Muharrem Kasapoğlu imzalı 81 il valiliğine genelge gönderdi. Genelgede corona virüs önlemlerinden etkilenen kiracılardan faaliyetlere başlanacak tarihe kadar kira alınmaması belirtildi.

Kullanılmayan Günler Kira Süresine Eklenecek

Corona virüs nedeni ile ertelenen voleybol, futbol, basketbol ve hentbol karşılaşmalarının yapıldığı tesislerden bu tesislerde faaliyet gösteren işletmelerden sadece maç organizasyonlarında gelir eden işletmelerden sezonun başlayacağı tarihe kadar kira alınmayacağı duyurulan genelgede yüzme havuzu, kafe, spor merkezi gibi ünitelerden 13 Mart itibari ile kira alınmayacağına yer verildi ayrıca kira sürelerine mücbir sebepten kullanamadıkları günlerinde ekleneceği bildirildi.

Faizsiz 4 Ay Süre İle Kira Alınmayacak

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu imzalı ve 81 il valisine gönderilen genelgede futbol, voleybol, basketbol ve hentbol karşılaşmalarının yapıldığı stadyum, spor merkezleri, spor salonları içerisinde faaliyet gösteren kafe, yüzme havuzu, spor merkezi gibi ticari ünitelerin kira sürelerinin mücbir sebep gösterilerek uzatılacağı, geliri yalnız spor karşılaşmalarından ve seyircilerden elde eden işletmelerden 13 Mart tarihinden başlayarak tekrar sezonun başlayacağı ve işletmelerin faaliyete başlayacağı tarihe kadar olan süre için kira alınmayacağı bildirildi.

Bakanlığın Kararı Kulüpleri Rahatlattı

Genelgede ayrıca faaliyetlerine devam eden ancak önlemler nedeni ile etkilenen işletmelerinde ilgilisinin talep etmesi halinde Mart 2020, Nisan 2020, Mayıs 2020 ve Haziran 2020 tarihlerini kapsayan kira bedellerini faizsiz ve 4 ay ile sınırlı sürede erteleyebileceği, mücbir sebepten kira sürelerine kullanılmayan gün oranında ekleme yapabilecekleri ve istenmesi halinde fesih yoluna gidilebileceği bildirilen genelge ayrıca sezonluk, yıllık ya da daha uzun süreli olarak kulüplere, federasyonlara, belediyelere, kamu kurum ve kuruluşlarına kiralanan taşınmaz ile tesislerin talep edilmesi durumunda liglere erteleme kararının verildiği 19 Mart 2020 tarihinden itibaren Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran 2020 tarihlerini kapsayan aylara ait kira bedellerinin ödemesini 4 ay süre ile faizsiz olarak ertelenebileceği belirtildi. Gençlik ve Spor Bakanlığının aldığı kira bedellerini erteleme ve kullanılmayan dönemin kira süresine eklenmesi kararı kulüpleri oldukça rahatlattı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.