Galatasaray'da Sensibile Dönemi Başladı » Spor Haber Ajansı

Galatasaray’da Sensibile Dönemi Başladı

Galatasaray’da Sensibile Dönemi Başladı
18.02.2022
165
A+
A-

Bu sezon beklentilerin oldukça altında kalan ve hala küme düşme hattının 3 puan üzerinde bulunan Galatasaray; Fatih Terim’in gönderilmesi sonrasında yeniden yapılanma sürecine girdi. Teknik direktörlüğe Domenec Torrent’i getiren sarı kırmızılı ekip; bu anlaşmanın ardından sportif yapılanmasını tamamen değiştirme kararı aldı. Sportif direktörlük pozisyonunu yıllar sonra yeniden oluşturan Galatasaray yönetimi; bu göreve sürpriz bir ismi getirdi.

Sportif direktörlük için konuşulan ilk isim, Lille’de elde ettiği başarılarla bilinen Luis Campos olmuştu. Görüşmeler yapmak için Türkiye’ye gelen Campos; Galatasaray’ın teklif ettiği bu görevi kabul etmedi. Ancak kendisi için düşünülen pozisyona başka isimler önerdi. Bununla birlikte kadro planlaması adına yönetime tavsiyeler veren Portekizli futbol adamı; Galatasaray’a bu süreçte danışmanlık yapmış oldu. Campos’un önerisiyle göreve getirilen sportif direktör ise; İtalyan futbol adamı Pasquale Sensibile oldu.

Sensibile’nin iki yıldır profesyonel olarak çalışmadığı bilinirken; tıpkı Campos gibi dönemsel danışmanlıklarla kulüplere destek olmasıyla da tanınmakta. Roma’daki görevi sonrasında ilk kez bir takımda görev almaya başlayan Sensibile; önceki yıllarda çalıştığı kulüplerde yarattığı etkiyle tanınan bir isim. Futbol A Takımı yapılanmasını alt yapıdan ele alarak oluşturmasıyla bilinen tecrübeli futbol adamı; oyuncu seçimlerini de A Takım’ın değer kazanması için yapan bir isim. İlerleyen yıllarda oyuncu satmaya yönelik bir yapı kurmak isteyen Galatasaray başkanı Burak Elmas; bu nedenle Sensibile’yle çalışmaya başladıklarını açıkladı.

Galatasaray'da Sensibile Dönemi Başladı 1

Oyuncu seçimi konusunda uzman bir isim olduğu bilinen Sensibile’nin; sportif direktörlüğün yanında scout şefliğini de üstlendiği dönemler bulunmakta. Kendisi de eski bir futbolcu olan 50 yaşındaki yönetici; oyuncunun kıymetleneceği bir takımda yer almasının daha sağlıklı olduğuna inanmakta. Bu nedenle de Galatasaray’daki görevine, kulüp yapısına uygun isimlerin arayışıyla başladığı öğrenildi. Tecrübeli futbol adamıyla anlaşılan sürenin uzunluğu belirtilmezken; yapılan planlamalardan anlaşılan sürenin 4 yıl olduğu iddia edildi.

Futbolculuk kariyeri sonrası aldığı yöneticilik eğitimleriyle dikkat çeken Pasquale Sensibile; Temmuz 2019’da Novara’da sportif direktörlük kariyerine başladı. Sonrasında Samporia, Mantova, Trapani ve Alessandria’da sportif direktörlük görevlerini üstlenen Sensibile; iki kez bünyesinde bulunduğu Roma’da ise scout şefliği görevini üstlendi. Oyuncu izleme konusunda uzman bir isim olduğu bilinen Sensibile’nin; Galatasaray’ın yaz transfer döneminde etkin bir figür olması bekleniyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.