Galatasaray'da Kongre Savaşı Başladı » Spor Haber Ajansı

Galatasaray’da Kongre Savaşı Başladı

Galatasaray’da Kongre Savaşı Başladı
12.11.2020
319
A+
A-

Galatasaray‘da uzun süredir yönetime yapılan baskıların sonucunda, yönetim kurulunun aldığı kararla 19-26 Aralık tarihlerinde olağan üstü kongreye gidileceği açıklandı. Bir yandan ilk adaylar belli olurken, öte yandan kongrenin tarihi hakkında da önemli isimlerden yorumlar gelmeye başladı.

Seçimin 26 Aralık’ta yapılacak olmasına tepki gösteren ilk isim; Galatasaray’ın UEFA Kupası aldığı dönemin başkanı olan Faruk Süren oldu. Kongrenin en güçlü isimlerinden biri olarak görülen Süren; seçim kararının kulübü kasıtlı olarak zora sokmak ve yönetimin baskıdan kaçmak amacıyla alındığını söyledi.

2015’te 5 aylık bir başkanlık dönemi geçiren, hukuk profesörü Duygun Yarsuvat ise; Mustafa Cengiz yönetimi hakkında önemli iddialarda bulundu. Yarsuvat; Cengiz yönetiminin ibra edilmeyişi nedeniyle açılan davanın öncesinde alınan bu kararın, adaleti etkilemek ve ceza almamak için yapıldığını söyledi. Duygun Yarsuvat, pandemi sürecinde seçimin nasıl gerçekleştirileceğine dair bir çözüm yolu bilmediğini ve yönetimin de bu konu hakkında bir fikri olmadığını basın mensuplarına açıkladı.

Galatasaray'da Kongre Savaşı Başladı 1

Seçim Lisede Mi Yapılacak?

Galatasaray’ın tüzüğünde, seçimin Galatasaray Lisesi’nde bulunan Tevfik Fikret salonunda yapılma maddesi bulunmakta. Ancak Galatasaray Lisesi’nde de pandemi nedeniyle sert tedbirler alınmış durumda ve seçimle bu tedbirlerin çiğnenmesi istenmiyor. Kulübün tüzüğünde zorunlu kılınan bu maddeye pandemi nedeniyle alternatifler arayan Galatasaray yönetimi; lise dışındaki alternatifleri henüz belirtemedi. Bu nedenle yönetime muhalif kanatlar; seçim isteğinin reddedilerek ya da baskın seçim oluşturarak, Cengiz yönetiminin kongreye oyun oynadığına inanıyor.

Mustafa Cengiz’in henüz adaylık açıklaması yapmadığı 26 Aralık’taki Galatasaray kongresinde; kongrenin etkili ismi Burak Elmas ve Galatasaraylı İş Adamları Derneği eski başkanı Metin Öztürk resmen adaylıklarını açıkladı. Eski başkanlardan Adnan Polat ve Cengiz’in aday olmaması durumunda ikinci başkan Abdürrahim Albayrak’ın da aday olma ihtimalleri, kulislerde konuşulan iddialar arasında.

Haber: Yakup Aydın / Spor Haber Ajansı (Galatasaray)

YORUMLAR