Futbolda Mali Kayıp Beklentisi 4 Milyar Euro

Futbolda Mali Kayıp Beklentisi 4 Milyar Euro
29.04.2020
624
A+
A-

Korona virüs salgını nedeni ile futbolda mali kayıp beklentisi 4 milyar Euro oldu, Süper ligin oynanmaması halinde ise kaybın 1 milyar lirayı bulacağı söyleniyor.

Aktif Bank Pandeminin Futbola Etkisini Araştırdı

Pandeminin dünya futboluna etkisini araştıran ve rapor haline getiren Aktif Bank’ın yaptığı açıklamaya göre Avrupa’da ki 5 büyük ligin mali kaybı 4 milyar Euro olarak öngörüldü. Beş yüzün üzerinde karşılaşmanın iptal edildiği ya da ertelendiği Avrupa’da 5 ligin kaybı 4 milyar Euro olurken Türkiye’de ise süper ligin oynanmaması halinde olası kaybın 1 milyar lirayı bulması bekleniyor.

Avrupa’nın 5 Büyük Liginde Kayıp 4 Milyar Euro

Önceki sezonda 396 milyon lira sezon, 491 milyon lirada maç günü geliri elde edilmişti, bu sezonda beklenen maç günü geliri ise 520 ila 550 milyon arasında idi eğer karşılaşmalar seyircisiz oynanırsa maç günü gelirinin en az 100 milyonluk kaybı yaşanacak. Almanya Bundesliga, İtalya Serie A, Fransa Ligue 1, İngiltere Premier Lig ve İspanya La Liga’da ki yıllık toplam gelirin 18 milyar olduğu hesaplanıyor, 6 milyar Euro ile lider olan İngiltere Premier Ligde mali kayıp 1 milyar Euro’nun üzerinde olacak.

Türkiye’de İse 1 Milyar Lirayı Aşması Öngörülüyor

Türkiye Süper Ligin tamamlanması için 72 karşılaşma yapılacak, kulüplere bu sezon süper ligde 2 milyar lira nakdi yardım dağıtılması planlanıyor. Ama maçların oynanamaması durumunda kulüplerin sportif faaliyetlerinden kaynaklı elde edeceği 172,8 milyon lira kayıp yaşanacak, bu kaybın içerisinde geçmiş şampiyonlar için ödenen bonuslar, lige katılım payı ve ilk 6 takımın bonusları yer almıyor.

Türkiye İlk Vakadan 8 Gün Sonra Ligi Erteledi

Korona virüs salgını başlamadan ya da karşılaşmalar iptal edilip ligler ertelenmeden önce yapılan maçlara seyircileri katılımı Avrupa’da ki 5 büyük ligde 41,3 milyon olurken bu sayının olmayacağı açıklandı. İlk vakanın görülmesinden 42gün sonra Premier Lig,  38 gün sonra Bundesliga, 41 gün sonra La Liga, 52 gün sonra Ligue 1 ve 39 gün sonra Serie A ligi iptal edilirken Türkiye’de ilk vakanın görülmesinden 8 gün sonra ligler ertelendi, karşılaşmalar durduruldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.