Futbolcuların Parasını Ödemeyen Kulübe Ceza Yok

07.04.2020
370
A+
A-

FIFA yeni kararlarını açıkladı, FIFA kulüplere gönderdiği bildiri de korona virüs salgını nedeni ile zor durumda kalan kulüplerin oyuncularına maaşlarını ödeyememesinin hatalı kabul edilmeyeceğini hatta bunun için kulübü FIFA’ya şikayet eden oyuncu olması halinde kulübe ceza gelmeyeceğini açıkladı.

Maaş Ödeyemeyen Kulüpler Hatalı Kabul Edilmeyecek

Korona virüsün vurduğu futbol camiası ve kulüpler ekonomik açıdan zor durumda, oyuncu maaşlarını askıya alan kulüplere FIFA tarafından bildiri yapıldı, önceki günlerde toplanan ve durumun masaya yatırıldığı Kulüpler Birliği toplantısı sonrası FIFA şu açıklamaları yaptı; Mart ayından itibaren işletilmeye başlayan süreçte kulüpler oyuncu maaşlarını veremezse bu durumda FIFA tarafından hatalı kabul edilmeyecekler ve kulüplerini oyuncuları bu nedenle şikayet etse de ceza verilmeyecek ve kulüp lehine karar çıkacak.

Karar Transfer Yasağını Da Engelledi

Takımların ayakta kalabilmesi için kararlar alan FIFA’nı bu kararı Mart ayı öncesi borçları kapsamıyor, Nisan, Mayıs ve Haziran ayları içinse durum Dünya Sağlık Örgütünün yapacağı açıklamaya göre şekillenecek. FIFA yaptığı bildirimde kulüplere oyuncular ile anlaşmalarını aksi durumda Oyuncular Birlikleri ile masaya oturulma ihtimalini belirtti ve her iki yolda da anlaşma sağlanmaması halinde durumun FIFA’ya bildirilmesi kaydedildi. FIFA’nın kararının transfer yasaklarının önüne geçeceği düşünülürken kulüplerin kısıtlı olan gelirlerini borçlarını ödemek yerine geçmiş dosyalarda kullanarak olası transfer yasağının da engellenmesi yorumları yapıldı.

Kulüpler Oyuncular İle Tek Tek Anlaşacak

Türk kulüplerinin oyuncuların maaş ödemeleri konusunda geçmişten bu yana sıkıntıların yaşandığı biliniyor, FIFA her fırsatta Türk kulüplerinin bu yönde dosyalarının kabarık olduğunu ifade ediyordu. Süper lig takımları başta olmak üzere birinci ligde ve Anadolu takımlarında dahi oyuncu maaşları konusunda önemli sıkıntılar hep süregeldi. Özellikle yabancı futbolcular yıllık ücretlerinin ödenmediği gerekçesi ile kulüpleri şikayet ederken FIFA Türkiye’nin bu tür dosyalarının çok fazla olduğunu hatta birçok Avrupa kulübünün bu nedenle önünde yer aldığını açıklamıştı. FIFA tarafından kulüplere yapılan bildirim sonrası kulüpler ya oyuncular ile tek tek anlaşmalar yapacak ya da oyuncular birlikleri ile masaya oturacaklar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.