Futbola Bu Yönden Bakın

Futbola Bu Yönden Bakın
26.04.2020
452
A+
A-

Futbol her bir takımda on bir kişi bulunması kaydıyla, geniş bir düzlükte karşılıklı olarak oynanan, bir takım değişmez kuralları bulunan ve her iki takımın da karşı takıma ait kalelere, topu isabet ettirme amacı ile oynadıkları oldukça popüler bir oyundur. Futbol tartışmasız günümüz toplum yapısında en çok rağbet gören ve binlerce fanatiği, taraftarı, takipçisi, futbolsuz yaşayamayan, tuttuğu takımlara adeta hayran olan izleyicilere sahip olan bir spor dalıdır. Günümüzün en popüler sporlarının başında gelmektedir. Kadın, erkek, genç ya da yaşlı her insan futbol hakkında az ya da çok bir takım bilgiye sahip olmuşlardır. Futbol bir spor dalından ziyade bir çok insan için artık bir yaşam tarzı haline bile gelmiştir. Günümüzde en çok maliyete ve yatırıma sahip olan spor dalı da doğal olarak futboldur.

Modern futbolun temel kuralları İngiltere’de belirlenmiştir. Her ne kadar İngilizler futbolu resmi sporları olarak addediyor ve futbolu ilk kez ülkelerinde oynayarak dünyaya yaydıklarını öne sürüyor olsalar da aslında yapılan araştırmalar çok daha eski tarihleri göstermektedir. Yapılan arkeolojik kazılarda, ayağında top bulunan tablet çizimlerine ve deriden yapılmış toplara rastlanılmıştır. Tahminlere göre futbol oyunu ilk kez M.Ö 3000 yıllarında Asya Hun Devleti tarafından oynanmış ve oradan Çin’e geçmiştir. Ayrıca Antik Yunan ve Roma devletlerinde de futbol oyunları oynandığı bilinmektedir.

Futbolun temel amacı, topu karşı takımın kalesine isabet ettirmek ve kalenin içerisine göndermektir. Oyuncular tarafından el ya da kol ile topa müdahale edilemez. Sadece kaleci, kendi ceza sahası içerisinde topu eli ile tutabilir. Futbolun oynandığı saha, nizami şekilde çizgilerle belirlenmiş bir dikdörtgen şeklindedir. Uzun kenar 120 metreden fazla, 90 metreden de az olmamak kaydıyla belirlenir. Kısa olan kenar ise 45 ve 90 metre arasında olmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.