FIFA'dan Devrim Niteliğinde Değişiklikler » Spor Haber Ajansı

FIFA’dan Devrim Niteliğinde Değişiklikler

FIFA’dan Devrim Niteliğinde Değişiklikler
19.07.2021
256
A+
A-

Futbolun bir numaralı kurumu olan FIFA; futbol kurallarında devrim niteliğinde değişikliklere hazırlanıyor. Yapılacak beş kökten değişiklikle birlikte; futbolun bir daha eskisi gibi olmayacağı görüşü yaygınlaşmış durumda. FIFA Başkanı Gianni Infantino ve ekibinin test etmeye hazırlandığı yeni kurallar; özellikle de futbolun maddi kısmını hedef alacak şekilde dizayn edilmiş durumda.

Süreler Değişiyor

FIFA’nın denemeye alacağı ilk ve en radikal kuralın maç süreleri olduğu öğrenildi. 45’er dakikalık ikişer devre usulünden oynanan futbolun; yeni kuralın ardından 30’ar dakikaya düşeceği duyuruldu. Ancak bu değişiklikle birlikte, oyunun durduğu anlarda süre de duracak. Bu nedenle uzatma dakikaları da tarihe karışmış olacak. Süre tabelası 30:00 ve 60:00’ı gösterdiği anda maç sona erecek.

Değişiklikler Sınırsız

Futbolun en katı kurallarından biri olan oyuncu değişikliği sınırı da ortadan kalkıyor. Yeni düzenlemenin getireceği saha içi dinamiklerden biri de, oyuncu değişikliğinin tamamen sınırsız olarak düzenlenmesi olacak. Pandemi sürecinde 3’ten 5’e çıkarılan değişiklik sayısının; bu kuralın düşünülmesinde etken olduğu belirtiliyor. Beş değişikliğin de kabul görmesiyle yola çıkılan bu esnetme ile birlikte teknik direktörler; oyunun etken unsurlarının başında gelecek. Bu durumun oyuncular nezdinde tepki çekebileceği konuşuluyor.

FIFA'dan Devrim Niteliğinde Değişiklikler 1

Ayakla Taç Geliyor

Futbola dair düşünülen bir diğer değişiklik ise; taç atışlarının ayakla kullanılması olacak. Futbol severlerde en çok desteği bulması beklenen bu düzenleme; “futbol” kelimesinin tam anlamına ulaşacağı düşüncesiyle başarıya ulaşabilir. Her takımın pozisyon miktarını arttırması beklenen bu düzenleme; elle oynamayı yalnızca kaleciye mahsus kılmış olacak.

Kart Cezaları Dönüşüyor

Futbol kuralları içerisinde bir süredir tartışılan kart cezaları da; futbolun değişikliklerinden nasibini alıyor. Buz hokeyinde geçerli olan geçici ceza kavramı da futbola geliyor. Sarı kart gören oyuncunun beş dakika oyundan uzaklaştırılmasını öngören bu ceza sistemi; oyunun heyecanına doğrudan etki edebilir.

Maddi Amaçlar

Geçtiğimiz sezonun sonlarına doğru Avrupa’nın 12 kulübünün oluşturmaya çalıştırdığı Avrupa Süper Ligi projesinin ardından çalışılmaya başlanan bu kurallar; FIFA’nın da 12 dev ekibin görüşlerini değerlendirdiğini ispatlıyor. Real Madrid başkanı Florentino Perez’in Z kuşağının futbolu takip etmediğine yönelik getirdiği eleştirileri doğrulayan bu kural değişikliği paketi; futbolun Amerika ve Dünya’ya açılması adına düşünüldüğü iddia edilen bir proje oldu. Yeni kuralların uygulandığı andan itibaren büyük tepki alması bekleniyor.

Haber: Tuğçe Uygur / Spor Haber Ajansı (Dış Haberler)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.