FIBA’dan Mesaj Var

27.03.2020
721
A+
A-

FIBA Başkanı Hamane Niang ve FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis’ten basketbol dünyasına mesaj var. Basketbol Şampiyonlar Ligi, Amerika, Basketbol Şampiyonlar Ligi Afrika ve Basketbol Şampiyonlar Ligi başta olmak üzere maçların geleceğine dönük mesaj yayınlandı.

Basketbol Tutkusu Asla Halk Sağlığını Aşamaz

Mesajda 213 üye federasyonun tamamının korona virüs salgınından etkilendiği hatırlatılan mesajda basketbol dünyasının sorumlu bir davranış sergilemek zorunda olduğunun altı çizildi. Mesajın amacının toplum ve insan sağlığını korumaya yönelik olduğunu ifade eden FIBA yönetimi basketbol tutkusunun asla halk sağlığı ve kamu otoritelerinin kararlarını aşmayacağını belirtti.

Bizler Basketbolu Bırakmadık

Corona virüsün basketbol takviminde aksamalara neden olduğunu hatırlatan FIBA Başkanı Hamane Niang ve FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis bu nedenle müsabakaların askıya alındığını anlatarak “kendi çocuklarımızın yapmasını istemediğimiz hareketleri basketbolcularımızın yapmasına izin veremezdir, 12 Mart tarihinde bu durumun bir pandemi olduğunun açıklanması ile birlikte ligleri erteledik. Aldığımız her kararda basketbol camiasının menfaatlerini düşünüyoruz, şartlar el verdiği takdirde maçlar ve lig tamamlanacak, erteleme uygulandığından bu yana bizler basketbolu bırakmadık, turnuvaların yapılacağı ülkelerde ki federasyonlar ile sürekli görüşme halindeyiz. Dünya sağlık örgütünün ve ilgililerin açıklamalarını izliyoruz ve FIBA Tıp Komisyonumuzun uyarılarına dikkat ediyoruz.

Basketbol Dünyasını Belirsizlik İçinde Bırakmak İstemiyoruz

Basketbol dünyasını bir belirsizlik içinde bırakmak istemiyoruz, gelecek haftalarda Basketbol Şampiyonlar Ligi, Amerika, Basketbol Şampiyonlar Ligi Afrika ve Basketbol Şampiyonlar Ligi başta tüm ulusal ve uluslararası turnuvaların takvimini belirleyecek görüşmeleri sürdürüyoruz. TOKYO 2020 Olimpiyat oyunları konusunda ise Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) iptal edilmeyeceğini açıkladı, erteleme konusunda halen paydaşlar arasında görüşmeler devam ediyor ve FIBA olarak bizlerde süreçte aktif rol alıyoruz. Eleme turnuvaları şu an sadece kadın basketbol takımları arasında yapıldı, 6 olimpiyat eleme turnuvası henüz oynanmadı bu nedenle hızla bir karar almamız gerekli. Kararımızı alırken öncelikle oyuncularımızın, teknik kadroların ve teknik adamların sağlığının güvence altına alınması talebinde bulunacağız. Değişen şartlara göre tekrar açıklamalar yapacağız ancak herkesten isteğimiz toplum ve ailenizin sağlığı adına elinizden gelen her şeyi yapın” dediler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.