Boks Hakkında Bilgi

Boks Hakkında Bilgi
28.04.2020
570
A+
A-

Boks, erkekler arasında oynanan yumruklu saldırı ve savunmaya dayalı, amatör ya da profesyonel olarak belirli kurallara bağlı bir dövüş sporudur. Boksta var olan esas kural, rakibe belden yukarı net vuruşlar yapmak ve rakipten gelen vuruşları engellemektir. Boks maçlarında ve idman esnasında yaralanmaları önlemek için, yumuşak bir maddeden yapılmış olan eldivenler kullanılır. Boks, güç, dayanıklılık, iyi bir kondisyon ve cesaret isteyen zor bir spor dalıdır. Müsabakalar, ring adı verilen sahalarda yapılır. Ringler dört köşe olarak dizayn edilmiştir ve en az 4.90 metre, en fazla 6.10 metre olarak oluşturulurlar. Ringlerin etrafında, sıkı bir şekilde bağlanmış halatlar bulunur. Halatlar rakibin ring dışına çıkmalarını engellemek için yapılmıştır ve yerden yükseklikleri, 40-80-130 cm olmak kaydıyla üç sıra şeklinde bağlanırlar. Ringin köşelerinde bulunan yastıklar ise yine çarpma sonucu ortaya çıkabilecek yaralanmaları önlemek için yapılmıştır.

Boks maçlarında belirlenmiş kurallar oldukça sıkı bir denetime tabi tutulurlar. Dirsekler ile veya kolun ön tarafı ile rakibi itmek kesinlikle yasaktır. Rakibin belden aşağısına vurmak, arkası dönük olan rakibin sırt bölgesine ve başın arka kısmına vurmak ve böbreklere vurmak yasaktır. Rakibin belden aşağısını kavrayarak rakibi yakalamak, yere düşmüş olan rakibe darbe vurmak ya da itmek, yerden kalkmaya çalışmakta olan rakibe vurmak yasak kabul edilir. Aynı zamanda rakibi tutarak vurmak da yasaktır. Bunların yanı sıra maç esnasında kasten yere oturmak, rakibin bel hizasının altına eğilmek, rakibe çelme takmak ya da tekme atmak ve ringde konuşmak da yasaktır.

Boksörler, yedikleri yumrukların şiddeti sonucu yere düşerlerse, düştüğü andan itibaren hakem birden ona kadar sayar. Rakip bu süre esnasında kalkmazsa nakavt ile yenilmiş kabul edilir. Rakip bu süre esnasında ayağa kalkarsa, maça devam edip edemeyeceğine, rakibin durumunu göz önünde bulundurarak hakem belirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.