Beyzbol Hakkında Bilgi

Beyzbol Hakkında Bilgi
24.05.2020
397
A+
A-

Beyzbol, bir top ve bir sopa ile oynanan takım oyunudur. İki takım halinde oynanan beyzbolda, her bir takımda dokuzar kişi bulunmaktadır. Bu oyunda takımlar savunma ve vurucu olarak faaliyet gösterirler. Hücumdaki oyuncuların her biri sırayla sayı kalesine gelirler ve fırlatıcının attığı topa vurmaya çalışırlar. Vurucunun arkasında bulunana yakalayıcı ise atıcının gönderdiği topu yakalamaya çalışmaktadır. Oyunun başlaması ile sadece bir takım oyuncuları yerlerini alırlar.

Karşı takımdan ise bir oyuncu elindeki sopa ile yerini alır ve fırlatıcının attığı topa vurmaya çalışır. Beyzbol sopası ile sahaya gelen bu oyuncuya top çelici denir.

Fırlatıcının topu, tutucuya atması ile oyun başlar ve top çelici de topa vurmaya çalışır. Top çelicinin amacı topa mümkün olduğu kadar güçlü vurarak onu uzak bir noktaya fırlatmaktır. Top çelici eğer topa vurursa, sahanın etrafına konuşlanmış olan kalelere koşar.

Topa vuran oyuncu koşarken, diğer takım oyuncuları da, top çelicinin gönderdiği topu yakalamaya çalışırlar. Eğer topa vuran oyuncu kaleye varmadan karşı takım oyuncuları topu yakalarlarsa, top çelici oyun dışı kalır. Eğer vurucu, diğer takım oyuncuları topu ellerine geçiremeden kaleye ulaşırsa, birinci oyuncunun da ikinci kale noktasına varması gerekir. Top çelici bütün kaleleri dolaşarak bulunduğu ilk noktaya döndüğü zaman takım puan kazanır.

Beyzbol sahası, 27 metrelik bir kare alan içerisine konuşlandırılmıştır. Sahanın etrafında bulunan çitler sahayı çevreler ve beyzbol sahası, iç alan ve dış alan olmak üzere iki kısma ayrılır. Sahanın bir köşesinde sayı kalesi bulunurken, diğer kaleler sayı kalesinden saat yönünün tersine doğru uzaklaşarak 1’den 3’e doğru sıralanmış şekilde bulunur. Sayı kalesinde plastik bir plaka bulunur. Bu plaka beyaz renklidir. Diğer kalelerde ise birer küçük yastık mevcuttur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.