Beşiktaş'ta Brad Friedel Dönemi Başlayabilir! » Spor Haber Ajansı

Beşiktaş’ta Brad Friedel Dönemi Başlayabilir!

Beşiktaş’ta Brad Friedel Dönemi Başlayabilir!
07.06.2024
35
A+
A-

Beşiktaş‘ta uzun süredir devam eden teknik direktör belirsizliği, bu hafta yapılan açıklamayla nihayete erdi. Hollandalı teknik adam Giovanni van Bronckhorst’la 2+1 yıllık anlaşmaya vardığını duyuran Beşiktaş yönetimi, tecrübeli çalıştırıcının liderliğinde takımı yeniden oluşturmayı hedefliyor. Başkan Hasan Arat ve ekibi, futbol yapılanmasında sportif direktör tayin etme fikrini uzun süredir değerlendiriyor. Teknik direktörün ardından sportif direktör getirme fikrinin gündeme gelmesi, taraftarlar nezdinde çokça eleştirildi. Buna rağmen yönetim, teknik direktör van Bronckhorst’la uyumlu çalışacak bir isim aramayı sürdürüyor.

Haziran ayına dek Devin Özek ve Morgan De Sanctis gibi isimlerle anılan Beşiktaş yönetimi, sportif yönetimin kimde olacağına henüz karar veremedi. Aralık ayından bu yana yönetim kadrosunda yer alan Feyyaz Uçar ve futbol koordinatörü Samet Aybaba’yla bu pozisyonu doldurmaya çalışan başkan Hasan Arat; bu görevde tecrübesi olan ve yükselmek isteyen bir figürü takımın başına getirmeyi hedefliyor. Futbolun teknik yönlerini bilen ve yöneticilikten de anlayan bir isme görev vermeyi planlayan Hasan Arat yönetimi, tüm adaylar içerisinden sürpriz bir isimle anlaşma zemini bulmaya çok yaklaştı.

Basına son günlerde düşen haberlere göre, Beşiktaş’ta sportif direktörlük görevini üstlenmesi beklenen ismin Brad Friedel olduğu iddia ediliyor. Yönetimin 53 yaşındaki futbol adamına resmi teklifte bulunduğunu belirten haberlerde, Friedel’ın da bu teklife sıcak baktığı ve kısa bir süre içerisinde olumlu yanıt vereceği öngörülüyor. Uzun bir süredir kariyerine ülkesi ABD’de devam eden Friedel; bu teklifi kabul etmesi durumunda, yaklaşık 28 yıl aradan sonra kariyerine bir Türkiye deneyimi daha ekleyebilir.

Beşiktaş'ta Brad Friedel Dönemi Başlayabilir! 1

Geçmişte hiç sportif direktörlük görevinde bulunmayan Brad Friedel, 2010’lu yıllarda ise Tottenham’ın yönetim departmanlarında “pazarlama” görevini üstlenmişti. Bu dönemde birçok oyuncuyu kolayca elden çıkarmasıyla bilinen deneyimli futbol adamı, aynı görevi sportif direktörlük sürecinde Beşiktaş’ta da üstlenebilir. Özellikle de Hasan Arat ve ekibinin kadrodaki birçok figürü göndermeyi düşünmesi, Friedel’ın başlıca görevlerinden birinin de bu olacağını gösteriyor.

Uzun süren futbolculuk kariyerinin ardından altyapılarda ve ABD U19 takımında da çalışan Friedel, PS Academy isimli oyuncu yetiştirme akademisinin de sahibi. Beşiktaş bünyesinde hem futbola dair karar mercilerinden biri olmaya hazırlanan deneyimli isim, akademik yapılanmada da söz sahibi olacağı bir sistemle göreve başlamayı planlıyor. Futbolculuk kariyerinin sonlarından bu yana yönetim alanında deneyim elde eden Friedel, bu yaz dönemiyle birlikte yöneticiliğinde de Türkiye futboluna katkı sunabilir.

Brad Friedel Kimdir?

Futbolculuğunun ardından Tottenham’ın yönetici kadrosuna giren Brad Friedel, sonraki süreçte ise ABD U19 takımı ve New England Revolution takımlarının teknik direktörlüğünü üstlendi. 2007’den beri PS Academy’nin de başında olan ABD’li teknik adam, futbolculuk kariyerinin büyük bir kısmını Avrupa’da geçirmişti. 1997-2015 yılları arasında İngiltere ekipleri Liverpool, Blackburn, Aston Villa ve Tottenham formalarını terleten ünlü kaleci; 1995-1996 sezonunda ise Galatasaray’ın birinci kalecisi olmuştu. 2015’te futbolu bırakan Friedel, 44 yaşına dek top koşturmasıyla da takdir toplamıştı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.