Basketbol Tarihçesi

Basketbol Tarihçesi
27.04.2020
636
A+
A-

Basketbol da futbol kadar yaygın olmasa da dünya çapında çokça oynanan ve taraftarı olan oyunlardan biridir. İki takım tarafından 5’er kişilik oyuncularla ve yine topla oynanan oyunlardan biridir. Belirli kurallar çerçevesinde ve karşılıklı olarak potalara basket atma esasına göre oynanır.

Basketbol Türkçe olarak ‘’sepet’’ manasına gelir.  İlk olarak Amerika’da oynanmıştır ve 1891 senesinde Springfield Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. James A. Naismith tarafından tasarlanmış ve tatbik edilmiştir. Bu oyunun en önemli özelliklerinden birisi de hem açık hem de kapalı sahalarda oynanabilmesidir. 1894 yılında devlet tarafından bir spor branşı olarak tanınmış ve kabul edilmiştir. Bunun ardından 1897 yılında ilk kez oynanmaya başlanmış, akabinde ise 1904’te Saint-Lovis Olimpiyatlarında ilk kez gösterime çıkmış ve tanıtılmış ardından ise 1936 Berlin Olimpiyatlarında yarışma programları arasına alınmıştır.

Basketbol Türkiye’de ise ilk kez 1904 senesinde Robert Koleji tarafından oynanmış bunu takiben 1911 Galatasaray Lisesi ve İzmir Amerikan Koleji tarafından oynanmış 1915 yılında ise ilk kez Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından basketbol takımı kurulmuştur. Tüm bunlara rağmen basketbol çeşitli sebeplerden dolayı 1924 yılına kadar rağbet görmemiş, bu tarihten sonra gelişme göstermiştir. Türkiye ilk maçını 1936 yılında Yunanistan ile İstanbul’da yapmış ve Türkiye maçı 49-12 gibi bir skor ile kazanmıştır.

Basketbol başlı başına bir sürat sporudur ve belirli ebatlardan yapılmış top ile oynanır. Basketbol 5’er kişilik takımlar halinde ve topu karşı takımın basketine atma esasına göre oynanır. Karşı takımlar birbirlerinin basketini atmasını engellemeye çalışırlar. Top yerde zıplatılarak veya pas verilerek ilerletilir. Oyunda 3 saniye, 5 saniye, 10 saniye ve 30 saniye kuralları geçerlidir. Buna göre bir oyuncu topu, top sürmeden veya pas vermeden 5 saniyeden fazla elinde tutamaz. Topu kendi sahasında ele geçiren takım 10 saniye içinde sahasını terk etmek mecburiyetindedir. Karşı sahaya geçen takım elinde top varken tekrar kendi sahasına geçemez. Rakip sahada ise en fazla 30 saniye içerisinde basket atmak zorundadır.  Maç 20’şer dakika ve 2 devre halinde oynanır. Devre araları 10 dakikadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.