Barcelona'da Ekonomik Kriz Sürüyor » Spor Haber Ajansı

Barcelona’da Ekonomik Kriz Sürüyor

Barcelona’da Ekonomik Kriz Sürüyor
05.11.2020
575
A+
A-

La Liga‘nın dev kulübü Barcelona’da pandemi başlangıcından bu yana ekonomik kriz, takım içi krizlerin hemen ardından gündemin ikinci sırasında. Koronavirüs salgını yaşanana kadar, yıllık 840 milyon euroyla dünyanın en çok gelir elde eden kulübü olan Barcelona; bu sürecin ardından gelirlerinin en az yüzde otuzundan mahrum kaldı.

Salgının yaşandığı ilk aylarda futbolcular, %70’lik kesintiyi kabul etmişlerdi. Ancak yeni sezon itibariyle maaş indirimlerinde temkinli davranmayı tercih etmekteler. Bartomeu yönetiminin son döneminden itibaren çalışılan maaş indirimi konusu; geçici yönetimin gelişiyle birlikte önemli ölçüde hızlandırıldı. Sözleşmesi yakın zamanda yenilenen oyuncular haricindeki tüm futbolcuların yetkilileriyle görüşen Carlos Tusquets önderliğindeki geçici yönetim; Mart ayında yapılacak seçime kadar, oyuncuları indirim konusunda ikna etmeye çabalıyor.

Barcelona'da Ekonomik Kriz Sürüyor 1

Maaş indirimi konusundaki en büyük sor işareti ise Lionel Messi’nin tavrının ne olacağı. Sezon sonunda sözleşmesi bitecek olan ve ayrılmak istediğini söyleyen Arjantinli süperstar, 50 milyon euro ile takımın en çok kazanan oyuncusu konumunda. Messi’nin; kabul etmesi halinde maaşından yapacağı indirimin boyutu, yönetimin beklediği indirim oranına ulaşmakta önemli bir adım olarak görülüyor.

Barcelona geçici yönetimi, Mart ayına kadar 190 milyon euroluk bir maaş indirimi elde etmeyi planlıyor. İndirimden beklenen kârın elde edilememesi durumunda, Barça’nın iflasa sürüklenebileceği de gelen iddialar arasında.

Josep Maria Bartomeu, geçtiğimiz günlerde istifasını sundu ve yerini geçici başkan olarak Carlos Tusquets aldı. Barça’da kongrenin tarihi Mart ayı olarak belirlendi.

Haber: Tuğçe Uygur / Spor Haber Ajansı (Dış Haberler)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.