Alt Lig Takımları İflasın Eşiğinde

Alt Lig Takımları İflasın Eşiğinde
17.04.2020
923
A+
A-

Korona virüs salgını en çok alt lig takımlarını vurmuş durumda, alt lig takımlarının gelir kalemleri büyük kulüpler ile kıyaslandığında oldukça sınırlı ve şimdi bu gelirlerin tamamı durduruldu, alt liglerde yer alan Anadolu takımları başta olmak üzere birçok takım kapıya kildi vurma endişesi içerisinde.

Alt Lig Takımlarının Kayıpları Telafi Edilemez

Spor hukuku uzmanı Erkan Behçet Arıkan’da bu durumu göz önüne sererek acil bir şekilde Türkiye Futbol Federasyonunun konuya el atması gerektiğinin altını çizdi. Spor hukuku uzmanı Erkan Behçet Arıkan alt liglerde kaos ve karmaşaların daha fazla yaşandığını belirterek büyük takımların şu an elde edemediği gelirlerine salgın sonrası kavuşacağını ancak alt liglerde yer alan takımların kayıplarının telafi edilemeyeceğine dikkat çekti.

Kapılarına Kilit Vuracaklar

Alt liglerde ki takımların tek gelirinin karşılaşmalarda aldıkları beraberlik ya da galibiyet paraları olduğunu söyleyen Spor hukuku uzmanı Erkan Behçet Arıkan sözlerini şu şekilde sürdürdü. Liglerin tatil edilmesi ile karşılaşmalara yapılamadı ve tek gelir kaynakları olan maçlardan alt liglerde yer alan takımlarımız yararlanamaz oldu, yayıncı kuruluşun büyük kulüplere ödeyeceği para konuşuluyor salgın bittiğinde bu kulüpler bir şekilde kayıplarını telafi edecekler paralarını da alacaklar ama Anadolu takımlarında durum böyle değil, asıl kaos ve endişeyi onlar yaşıyorlar. Anadolu takımları federasyon, banka ya da belediyelerin desteklerine muhtaç kalmış durumdalar, ödemeler ne zaman yapılacak liglere ne zaman dönülecek hiçbir şey bilinmiyor bu nedenle oyuncular paralarını alamayacak, bankalar borçlarını tahsil etmek için kapılarını çalacak belki de her biri iflasın eşiğine gelecek hatta kapılarına kilit vuracak.

TFF Bütçesinden Destek Sağlanmalı

Türkiye Futbol Federasyonunun bu durumu ele alması, tüm kulüpler ile görüşmesi, oyuncular ve personelden de takımları için fedakârlık yapmaları gerektiğinin iletilesi gibi birçok önlem alma vakti gelmiş durumdadır. Acil eylem planının hazırlanmasını hatta gerekirse Türkiye Futbol federasyonu bütçesinden alt lig takımlarına destek sağlanması gerekli ve bu durumda oyuncuların alacakları için kulüpleri federasyona ya da FIFA’ya şikâyet etmemeleri yönünde bazı revizyonlara gitmesi lazım.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.